تاریخچه صندوق فروشگاهی

صندوق فروشگاهی برای اولین بار توسط جیمز ریتتی پس از جنگ‌های داخلی آمریکا اختراع شد. او صاحب یک رستوران در شهر دایتون، در ایالت اوهایو از ایالات متحده آمریکا بود، و می‌خواست از سرقت داراییش توسط کارکنان جلوگیری نماید. او اولین مدل صندوق فروشگاهی را در سال ۱۸۷۹ میلادی پس از دیدن یک ابزار – که تعداد چرخش‌های پروانه در یک کشتی بخار را می‌شمرد- اختراع کرد. این صندوق فروشگاهی، به نام خود وی مدل Ritty نامیده می شود.

صندوق فروشگاهی شامل یک کلید دارای برچسب “NS” است، که مخفف «فروش نداریم» است، و کشو را باز می‌کند، رسید را با عبارت «فروش نداریم» چاپ می‌کند و آن را در دفتر که بازمانده بود ثبت می‌کند. برخی دیگر از صندوق فروشگاهی نیاز به یک رمز عبور عددی یا کلید فیزیکی دارند تا هنگامی که بخواهیم درب دخل پول را باز کنیم مورد استفاده قرار بگیرد. همچنین در برخی از حوزه‌های قضایی، قانون از مشتریان می‌خواهد تا رسید را وصول نمایند و آن را حداقل برای یک مدت کوتاهی پس از خروج از مغازه پیش خود نگاه دارند، تا بتوان دوباره بررسی نمود که فروشگاه فروش را ثبت می‌کند، به طوری که نتواند از مالیات فروش طفره برود.

صندوق فروشگاهی اغلب به ترازو، اسکنر بارکد، پیشخوان و به پایانه‌های کارت بدهی یا کارت اعتباری متصل است. به طور فزاینده ای، صندوق‌های فروشگاهی اختصاصی جایگزین کامپیوترهای چندکاره دارای نرم‌افزار می‌شوند. صندوق فروشگاهی از کاراکترهای بیت مپ استفاده می‌کند.

امروزه، اسکن بارکد برای هر آیتم، قیمت یک پایگاه داده را بازیابی می‌کند، و به محاسبه کسر اقلام در فروش، محاسبه مالیات بر فروش یا مالیات بر ارزش افزوده، محاسبه نرخ دیفرانسیل برای مشتریان مرجح، عملی کردن موجودی، زمان و تاریخ تمبر معامله، ثبت معامله در جزئیات هر یک از آیتم‌های خریداری شده، ثبت روش پرداخت، نگه داشتن مبلغ کل برای هر محصول یا نوع محصول به فروش رفته و همچنین کل فروش برای دوره‌های مشخص شده، و نیز انجام کارهای دیگرمی پردازد. این پایانه‌های POS نیز غالباً صندوقدار را در هنگام وصول کردن شناسایی می‌کنند و اطلاعات یا پیشنهادهای اضافی را انتقال می‌دهند.

در حال حاضر، صندوق‌های فروشگاهی بسیاری مانند کامپیوترهای فردی عمل می‌کنند. آنها ممکن است مبتنی بر سیستم عامل داس، ویندوز یا یونیکس باشند. بسیاری از آنها دارای مانیتور لمسی هستند. آنها ممکن است به شبکه‌های محاسبه شده با استفاده از هر نوع پروتکل متصل باشند. امکان استفاده از این سیستم‌ها از راه دور به منظور دستیابی به رکوردها یا عیب یابی وجود دارد.